1860 MVt quvvatli Qambarota-1 GES qurilishi bo‘yicha yo‘l xaritasi imzolandi
6-yanvar kuni Bishkek shahrida O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov, Qirg‘iz energetika vaziri Taalaybek Ibrayev va Qozog‘iston energetika vaziri Bolat Akchulakov tomonidan Qambarota-1 GES qurilishi loyihasi bo‘yicha ”yo‘l xaritasi” imzolandi. Mazkur GES nafaqat Markaziy Osiyo mamlakatlarining elektr va suv ta’minotida muhim o‘rin tutadi.
Tomonlar loyihani amalga oshirishning asosiy shartlari va zarur chora-tadbirlarni belgilab oldilar.
Loyiha doirasida 5,4 mlrd kub metrga teng suv ombori va 1860 MVt quvvatli gidroelektr stansiyasi ishga tushiriladi. Natijada yiliga o‘rtacha 5,6 mlrd kVt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
P.S. 2022-yil sentabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan SHHT sammiti doirasida ikki mamlakat prezidentlari tomonidan Qambarota-1 GES qurilishini tez fursatda boshlash muhimligiga alohida e’tibor qaratilgan edi.

Подписана Дорожная карта по строительству ГЭС Камбарота-1 мощностью 1860 МВт
6 января в Бишкеке министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев и министр энергетики Казахстана Болат Акчулаков подписали «дорожную карту» по проекту строительства ГЭС «Камбарота-1». Эта ГЭС играет важную роль в электро- и водоснабжении стран Центральной Азии.
Стороны определили основные условия и необходимые меры для реализации проекта.
В рамках проекта будут введены в эксплуатацию водохранилище объемом 5,4 млрд кубометров и гидроэлектростанция мощностью 1860 МВт. В результате можно будет производить в среднем 5,6 млрд кВтч электроэнергии в год.
P.S. В ходе прошедшего в сентябре 2022 года в Самарканде саммита ШОС президенты двух стран уделили особое внимание важности скорейшего начала строительства ГЭС «Камбарота-1».