Qoraqalpog‘istonda 582,9 mln dollarlik 934 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan
5-yanvar kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov boshchiligidagi hamda tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlaridan iborat Ishchi guruh tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasining eksport, investitsiyaviy va sanoat salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan navbatdagi chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishlarni boshlab yubordi.
Moʻynoq, Qoʻngʻirot, Qonlikoʻl, Shumanay va Xoʻjayli tumanlaridagi bir qator yirik sanoat korxonalariga tashrif buyurilib, loyiha tashabbuskorlari bilan uchrashuvlar oʻtkazildi hamda tadbirkorlarni qiynab kelayotgan masalalar va ishlab chiqarish quvvatlarini yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. O‘rganish jarayonida ustuvor tarmoqlarda yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha imkoniyatlarni tahlil qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Turli hududlarda olib borilgan sa'y-harakatlar ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va hajmini oshirish salohiyatga ega bo‘lgan qator korxonalarni aniqlash imkonini berdi. Shuningdek, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun aniq manzillar belgilab olindi. Bu, o‘z navbatida, 2023-yil oxiriga borib Qoraqalpog‘iston Respublikasida sanoat ishlab chiqarish hajmini qo‘shimcha 1 trillion so‘mga oshirish imkonini beradi.
Shu kuni boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida sanoat ishlab chiqarishini kengaytirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish va eksportni ragʻbatlantirish borasidagi ishlar samaradorligini oshirishning yangicha yondashuvlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda sanoat o‘sishi, eksport ko‘rsatkichlari va investitsiya faoliyati nuqtai nazaridan 2022-yil yakunlari sarhisob qilindi. 2023-yilda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini 20,5 trillion so‘mga, eksport hajmini 122,8 million dollarga yetkazish, shuningdek, 16 618 yangi ish o‘rni yaratish bilan umumiy qiymati 582,9 million dollarlik 934 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha belgilangan vazifalarni samarali amalga oshirish va sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish, mahalliylashtirish, shuningdek, yangi quvvatlarni ishga tushirish bo‘yicha hududlar va tarmoqlar kesimida aniq tarmoq jadvallarini ishlab chiqish topshirildi.

В Каракалпакстане планируется реализация 934 проектов на сумму 582,9 млн долларов
Рабочая группа во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым и руководителями отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местного самоуправления 5 января начала работу по разработке дальнейших мер, направленных на повышение экспортного, инвестиционного и промышленного потенциала Республики Каракалпакстан.
Были посещены ряд крупных промышленных предприятий в Муйнакском, Кунгратском, Канликульском, Шуманайском и Ходжайлинском районах, проведены встречи с инициаторами проекта и обсуждены вопросы, волнующие предпринимателей, и перспективы дальнейшего развития производственных мощностей. В ходе исследования особое внимание уделяется анализу возможностей реализации новых инвестиционных проектов в приоритетных отраслях.
Усилия, предпринятые в различных регионах, позволили выявить ряд предприятий с потенциалом расширения и увеличения производственных мощностей. Также определены конкретные адреса для реализации новых инвестиционных проектов. Это, в свою очередь, позволит к концу 2023 года увеличить объем промышленного производства в Республике Каракалпакстан еще на 1 триллион сумов.
На состоявшемся в этот день видеоселекторном совещании были обсуждены новые подходы к повышению эффективности работы по расширению промышленного производства, реализации инвестиционных проектов и стимулированию экспорта.
На встрече подведены итоги 2022 года с точки зрения промышленного роста, экспортных показателей и инвестиционной деятельности. В 2023 году планируется довести объем производства промышленной продукции до 20,5 трлн сумов, объем экспорта до 122,8 млн долларов, а также реализовать 934 проекта общей стоимостью 582,9 млн долларов с созданием 16 618 новых рабочих мест.
По итогам совещания даны поручения по эффективной реализации поставленных задач и выработке на основе изучений детальных сетевых графиков производства промышленной продукции, локализации, а также ввода новых мощностей в разрезе регионов и отраслей.