Qoraqalpog‘istonda 582,9 mln dollarlik 934 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan
5-yanvar kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov boshchiligidagi hamda tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlaridan iborat Ishchi guruh tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasining eksport, investitsiyaviy va sanoat salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan navbatdagi chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishlarni boshlab yubordi.
Moʻynoq, Qoʻngʻirot, Qonlikoʻl, Shumanay va Xoʻjayli tumanlaridagi bir qator yirik sanoat korxonalariga tashrif buyurilib, loyiha tashabbuskorlari bilan uchrashuvlar oʻtkazildi hamda tadbirkorlarni qiynab kelayotgan masalalar va ishlab chiqarish quvvatlarini yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. O‘rganish jarayonida ustuvor tarmoqlarda yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha imkoniyatlarni tahlil qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Turli hududlarda olib borilgan sa'y-harakatlar ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va hajmini oshirish salohiyatga ega bo‘lgan qator korxonalarni aniqlash imkonini berdi. Shuningdek, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun aniq manzillar belgilab olindi. Bu, o‘z navbatida, 2023-yil oxiriga borib Qoraqalpog‘iston Respublikasida sanoat ishlab chiqarish hajmini qo‘shimcha 1 trillion so‘mga oshirish imkonini beradi.
Shu kuni boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida sanoat ishlab chiqarishini kengaytirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish va eksportni ragʻbatlantirish borasidagi ishlar samaradorligini oshirishning yangicha yondashuvlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda sanoat o‘sishi, eksport ko‘rsatkichlari va investitsiya faoliyati nuqtai nazaridan 2022-yil yakunlari sarhisob qilindi. 2023-yilda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini 20,5 trillion so‘mga, eksport hajmini 122,8 million dollarga yetkazish, shuningdek, 16 618 yangi ish o‘rni yaratish bilan umumiy qiymati 582,9 million dollarlik 934 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha belgilangan vazifalarni samarali amalga oshirish va sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish, mahalliylashtirish, shuningdek, yangi quvvatlarni ishga tushirish bo‘yicha hududlar va tarmoqlar kesimida aniq tarmoq jadvallarini ishlab chiqish topshirildi.

A working group, chaired by Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov and leaders of industry associations, commercial banks and local governments, began work January 5 to develop further measures aimed at increasing Karakalpakstan's export, investment and industrial potential.
A number of large industrial enterprises in Muynak, Kungrat, Kanlikul, Shumanay and Khojayli districts were visited, meetings were held with project initiators and issues of concern to entrepreneurs and prospects for further development of production capacities were discussed. In the course of the study, special attention was paid to analysis of opportunities for implementation of new investment projects in priority spheres.
Efforts in various regions have identified a number of enterprises with the potential to expand and increase production capacity. Specific locations for new investment projects have also been identified. This, in turn, will increase the volume of industrial production in the Republic of Karakalpakstan by another 1 trillion soums by the end of 2023.
At a video conference held on this day it was discussed new approaches to increasing efficiency of work on expansion of industrial production, implementation of investment projects and export stimulation.
The meeting summarized the results of 2022 in terms of industrial growth, export performance and investment activities. In 2023 it is planned to reach 20.5 trillion soums of industrial production, exports up to 122.8 million dollars, as well as to implement 934 projects worth 582.9 million dollars with the creation of 16,618 new jobs.
As a result of the meeting, instructions have been given for effective implementation of the set tasks and development of detailed network schedules of industrial production, localization, as well as the introduction of new facilities in the context of regions and industries.