Aholi va tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida 166,7 trillion so‘m kreditlar ajratildi
Senatning 29-aprel kuni bo‘lib o‘tgan yalpi majlisida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining 2021-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti tinglandi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, Markaziy bank asosiy e’tiborni inflyatsiyaning maqsadli ko‘rsatkichlariga erishish uchun pul-kredit siyosati vositalariga qaratdi, shuningdek, bank tizimidagi xavflarni oldindan aniqlash va kamaytirish, shuningdek, mamlakatda makroiqtisodiy va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash choralarini ko‘rdi.
Xususan, yil yakuniga qadar prognoz qilinayotgan inflyatsiya darajasini 10 foizga yetkazish maqsadida Markaziy bankning hisobot yilidagi asosiy stavkasi o‘zgarishsiz yillik 14 foiz darajasida saqlanib qoldi.
Banklar va to‘lov tizimlarining barqaror va ishonchli ishlashini ta’minlash maqsadida tijorat banklari zarur moliyaviy resurslar bilan ta’minlandi. Aholi va tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida 166,7 trillion so‘m yoki 2020-yilga nisbatan 1,3 barobar ko‘p kreditlar ajratildi.
Kichik biznesni, jumladan, oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan 436 mingdan ortiq loyihani amalga oshirishga jami 59,6 trillion so‘m miqdorida kreditlar ajratildi.
Shu bilan birga, senatorlar narx-navo barqarorligini ta’minlash, shuningdek, bank tizimining barqarorligi va to‘lovlar uzluksizligini ta’minlash maqsadida pul-kredit siyosati vositalaridan faol foydalanish va takomillashtirish bo‘yicha qator takliflar bildirdilar. Yig‘ilishda nomonetar omillarning inflyatsiyaga ta’sirini kamaytirish va asosiy oziq-ovqat mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash maqsadida har bir omilning kelib chiqish sabablarini chuqur tahlil qilib, hukumatga takliflar kiritish zarurligi ta’kidlandi.

На цели финансовой поддержки населения и субъектов предпринимательства направлено 166,7 трлн сумов
На пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 29 апреля заслушан отчет Центрального банка Республики Узбекистан о деятельности в 2021 году.
В отчетном году Центральный банк сосредоточил внимание на инструментах денежно-кредитной политики для достижения целевых показателей инфляции, а также принял меры по заблаговременному выявлению и снижению рисков в банковской системе, а также обеспечению макроэкономической и финансовой стабильности в стране.
В частности, для достижения к концу года 10 процентов прогнозируемого уровня инфляции основная ставка Центрального банка в течение отчетного года сохранена без изменения на уровне 14 процентов годовых.
В целях обеспечения стабильной и надежной работы банков и платежных систем коммерческим банкам были представлены необходимые финансовые ресурсы. На цели финансовой поддержки населения и субъектов предпринимательства направлено 166,7 трлн сумов или в 1,3 раза больше кредитов, чем в 2020 году.
Всего на реализацию свыше 436 тысяч проектов по развитию субъектов малого бизнеса, в том числе семейного предпринимательства, финансовой поддержке женского и молодежного предпринимательства выделено кредитных средств на сумму 59,6 трлн сумов.
Вместе с тем, сенаторы дали ряд предложений по активному использованию и совершенствованию инструментов денежно-кредитной политики для обеспечения стабильности цен, а также обеспечения стабильности банковской системы и непрерывности платежей.
На заседании отмечалось, что для снижения влияния немонетарных факторов на инфляцию и обеспечения стабильности цен на основные продукты питания необходимо тщательно проанализировать причины возникновения каждого фактора и вносить предложения в правительство.
Сенаторами также даны рекомендации по внедрению международно-признанных стандартов в регулирование деятельности коммерческих банков, повышению финансовой устойчивости банковской системы за счет дальнейшей оптимизации расчета кредитного риска в банках.