Konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari 2023-yilda 310,7 trln soʼmni tashkil etishi kutilmoqda
Senatning 36-yalpi majlisida “2023-yil uchun Oʼzbekiston Respublikasining Davlat budjeti toʼgʼrisida”gi Qonun koʼrib chiqildi. Mazkur Qonun bilan 2023-yil uchun Oʼzbekiston Respublikasi Konsolidatsiyalashgan budjetining jamlanma parametrlari hamda 2024–2025-yillar uchun budjet moʼljallari belgilangan.
Qonunga koʼra, 2023-yilda mamlakatimiz iqtisodiyotida yalpi ichki mahsulotning oʼsish surʼatlari 5,3 foizni va isteʼmol narxlari indeksi 2022-yilning dekabr oyiga nisbatan 9,5 foiz miqdorida boʼlishidan kelib chiqib, Davlat budjeti parametrlari hisob-kitob qilingan.
Oʼzbekiston Respublikasi Konsolidatsiyalashgan budjetining daromadlari 2023-yilda 310,7 trln soʼmni hamda xarajatlar 343,2 trln soʼmni tashkil etishi kutilmoqda.
Qonun bilan 2023-yil uchun Oʼzbekiston Respublikasi (Oʼzbekiston Respublikasi hukumati) nomidan va Oʼzbekiston Respublikasining kafolati ostida tashqi qarzlarni jalb qilish boʼyicha yillik imzolanadigan yangi bitimlarning cheklangan hajmi 4,5 mlrd АQSh dollari miqdorida etib belgilanmoqda. 2023-yilgi Davlat yudjeti xarajatlari (davlat maqsadli jamgʼarmalariga ajratiladigan transfertlar bilan birga) 257,7 trln soʼmni, yalpi ichki mahsulotga nisbatan 24,1 foizni tashkil qilmoqda.
Senatorlar Davlat budjetining ijtimoiy sohaga yoʼnaltirilayotgan mablagʼlar miqdoriga jiddiy eʼtibor qaratdilar. Qayd etilganidek, taʼlim sohasi xarajatlari 58,4 trln soʼm, sogʼliqni saqlash sohasiga 28,4 trln soʼm, madaniyat sohasiga 2,5 trln soʼm, sport sohasiga 2,3 trln soʼm va fanni yanada rivojlantirish tadbirlari uchun 2023-yilda 1,8 trln soʼm yoʼnaltirish belgilangan. 2023-yil uchun Davlat budjetida aholini ijtimoiy himoya qilishning ustuvor yoʼnalishlarini moliyalashtirish uchun 18,1 trln soʼm ajratiladi.
Shu bilan birga kelgusi yilda jami 52 mingdan ortiq daromadi yuqori boʼlmagan va uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj fuqarolarga ipoteka krediti boʼyicha dastlabki badal va foizlarning bir qismini qoplash uchun Davlat byudjeti mablagʼlari hisobidan 1,1 trln soʼm subsidiyalar toʼlab berilishi koʼzda tutilgan.

Consolidated budget revenues in 2023 expected at 310.7 trillion UZS
At the 36th plenary session of the Senate the Law "On State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2023" was considered. The law determines consolidated parameters of the Consolidated Budget of the Republic of Uzbekistan for 2023 and budget targets for 2024-2025.
According to the Law, the parameters of the State Budget are calculated on the assumption that in 2023, the growth rate of gross domestic product in our economy will be 5.3 per cent, and the consumer price index will be 9.5 per cent compared to December 2022.
Consolidated budget revenues in 2023 are expected to reach 310.7 trillion soums, while expenditures will reach 343.2 trillion UZS.
The law for 2023 sets the limit of new contracts to be signed on behalf of the Republic of Uzbekistan (Uzbek government) and under the guarantee of the Republic of Uzbekistan to attract foreign loans at 4.5 billion USD.
The senators paid serious attention to the volume of state budget allocations for the social sector. It was noted that the expenditures for education makes up 58.4 trillion soums, for health - 28.4 trillion UZS, for culture - 2.5 trillion UZS, for sports - 2.3 trillion UZS, for measures on further development of science in 2023 1.8 trillion UZS will be allocated.
Along with this, next year the state budget plans to pay 1.1 trillion soums of subsidies to cover the initial payment and part of interest on mortgage loans for over 52,000 people who do not have high income and need to improve housing conditions.