Oʼzbekistonda 107,4 trln. soʼmlik qurilish ishlari amalga oshirilgan
Davlat statistika qoʼmitasi maʼlumotlariga koʼra, 2021-yilda Oʼzbekistonda jami 107,4 trln. soʼmlik qurilish ishlari bajarilgan. 2020-yilga nisbatan oʼsish surʼati 106,8 % ni tashkil etgan.
Davlat mulkchiligidagi tashkilotlar tomonidan jami 5,6 trln. soʼmlik qurilish ishlari bajarildi. Ularning respublikadagi ulushi 5,2 % ga teng.
Nodavlat mulkchilikdagi tashkilotlar tomonidan 101,8 trln. soʼmlik qurilish ishlari bajarildi. Ularning respublikadagi ulushi 94,8 % ga teng.
Jami qurilish ishlari hajmi tarkibida yirik qurilish tashkilotlari tomonidan 29,7 trln. soʼmlik qurilish ishlari bajarilgan.
Kichik korxona va mikrofirmalar tomonidan bajarilgan qurilish ishlari hajmi 56,4 trln. soʼmni tashkil etgan.

В Узбекистане проведены строительные работы на сумму 107,4 трлн сумов
По данным Госкомстата, в 2021 году в Узбекистане выполнено строительных работ на общую сумму 107,4 трлн сумов. В отличие от 2020 года темп роста составил 106,8%.
Всего государственными организациями выполнено строительных работ на сумму 5,6 трлн сум, доля которых в стране составляет 5,2%.
Негосударственными организациями выполнено строительных работ на сумму 101,8 трлн сум, доля которых в стране составляет 94,8%.
В рамках общего объема строительных работ крупными строительными организациями выполнено строительно-монтажных работ на сумму 29,7 трлн сум.
Наконец, объем строительных работ, выполненных малыми предприятиями и микрофирмами, составил 56,4 трлн сум.