Qirgʼizistonda - Oʼzbekiston: tovar ayirboshlash hajmi 543,2 mln dollarni tashkil etdi
2022-yilning 11 oyi yakunlariga koʼra, ikki davlat oʼrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 543,2 million dollarni tashkil etdi. 2021-yilning shu davriga nisbatan 21 foizga oʼsgan.
“Аlbatta, bu strategik hamkorlarning oʼzaro savdosi uchun chegaraviy koʼrsatkichlar emas. Umid qilamanki, yaqin kelajakda tovar ayirboshlash hajmi milliardlab dollarga yetadi.
Mamlakatlarimiz ishlab chiqaruvchilar, ishlab chiqaruvchilar uyushmalari, savdo-sanoat palatalari va boshqa xoʼjalik birlashmalari oʼrtasidagi aloqalarni faollashtirishimiz zarur.
Shu bilan birga, hamkorlik mexanizmlarini samarali shakllantirish, byurokratiyani minimallashtirish va ishbilarmon doiralar oʼrtasida toʼgʼridan-toʼgʼri aloqalarni rivojlantirish, tovarlar va sarmoyalarning erkin harakatlanishini taʼminlash zarur”, — Oqilbek Japarov.

Кыргызстан - Узбекистан: объем товарооборота составил 543,2 млн долларов
По итогам 11 месяцев 2022 года товарооборот между двумя государствами составил $543,2 миллиона. По сравнению с аналогичным периодом 2021-го он вырос на 21 процент.
«Разумеется, это не предельные цифры для двусторонней торговли стратегических партнеров. Надеюсь, в ближайшей перспективе товарооборот достигнет миллиардных показателей.
Нам надо активизировать контакты между производителями, объединениями производителей, торговыми палатами и другими деловыми ассоциациями наших стран.
При этом необходимо эффективное выстраивание механизмов сотрудничества, минимизируя бюрократию и развивая прямые контакты между бизнес-кругами, обеспечение свободного передвижения товаров и инвестиций», — сказал Акылбек Жапаров.