Yevropa atrof-muhitni muhofaza qilish agentligi 24-aprel kuni e'lon qilgan hisobotiga ko'ra, havo ifloslanishi har yili Yevropada 1200 dan ortiq bolalar va o'smirlarning o'limiga sabab bo'lmoqda. Bu Yevropa aholisining umumiy soniga nisbatan past bo'lsa-da, kelajakdagi potentsialning yo'qolishini va surunkali kasalliklarning koʻpayishini anglatadi.
Mutaxassislarning soʻzlariga koʻra, havoning yuqori darajada ifloslanishi astma bilan kasallanganlarning koʻpayishiga olib keladi. Yevropadagi bolalar va o'smirlarning 9 foizi allaqachon ushbu xastalikdan aziyat chekmoqda.
Qisqa vaqt ichida bolalar uchun foydali bo'lgan amaliy yechimlardan biri sifatida maktablar atrofidagi havo sifatini yaxshilash uchun yashil maydonlarni ko'paytirish aytib oʻtilgan.

More than 1,200 young people die every year in Europe from air pollution
According to a report by the European Environment Agency released on April 24, air pollution kills more than 1,200 children and adolescents in Europe every year. This, although lower than the total population of Europe, means a loss of potential in the future and an increase in chronic diseases.
According to experts, high levels of air pollution lead to an increase in the number of people suffering from asthma. 9% of children and adolescents in Europe already suffer from this disease.
Increasing green space to improve air quality around schools was mentioned as one of the practical solutions that would be beneficial for children in the short term.