110,9 milliard so‘mlik 163 ta investisiya loyihasi moliyalashtirildi
Joriy yilning, 21 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Toshkent yoshlar forumida ishtirok etib, yoshlarga yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashning mavjud mexanizmlari va investitsiyaviy muhitda ularning faolligini oshirish istiqbollari haqida so’zlab berdi.
U o‘z nutqida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan va xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar muvaffaqiyati, respublikamizning jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvi yo‘lidagi dadil qadamlar, shuningdek xorijiy investorlar, xalqaro moliya institutlari va tashkilotlarning O’zbekistonga qiziqishi ortib borayotganini ta’kidladi.
S.Umurzakov uchrashuvdagi nutqi davomida yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha dasturlar ijrosi natijalariga alohida e’tibor qaratdi. Xususan, o‘tgan yil davomida mamlakatimizda 192 ta yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasi tashkil etilib, 345,4 milliard so‘mlik 185 ta loyiha amalga oshirilgani evaziga 3,5 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratilgani haqida ma’lum qilindi. Shu bilan birga, umumiy qiymati 1,7 trln so‘mdan ortiq bo‘lgan 3,1 mingdan ko’proq loyiha amalga oshirilib, ularda qo‘shimcha 36,4 ming yangi ish o‘rni yaratiladi. Shuningdek, Yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ko‘magida umumiy qiymati 110,9 milliard so‘mlik 163 ta investisiya loyihasi moliyalashtirildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan investitsiyaviy muhitida yoshlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish va yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishni rag‘batlantirishga qaratilgan 100 ta eng yaxshi innovatsion investitsiya loyihalari tanlovi boshlangani haqida e’lon qilindi.

163 investment projects worth 110.9 billion UZS
On December 21, Sardor Umurzakov, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade, participated in Tashkent Youth Forum 2021 addressing on mechanisms of young entrepreneurs’ support and prospects of their activeness in the investment atmosphere.
In his speech, he touched upon the success of large-scale socio-economic reforms in our country and recognized by the international community, bold steps towards the country's integration into the world economy, as well as the growing interest of foreign investors, internationally financial institutions and organizations in Uzbekistan.
During the meeting, the Minister concentrated on the results of program implementation to corroborate youth entrepreneurship. In particular, 192 youth industrial and business zones were established in the country last year. 185 projects worth 345.4 billion UZS were implemented and about 3.5 thousand new jobs were created. At the same time, more than 3.1 thousand projects worth more than 1.7 trillion UZS will be implemented, which will create an additional 36.4 thousand new jobs. The Youth Entrepreneurship Support Fund also financed 163 investment projects worth 110.9 billion UZS.
The Ministry of Investment and Foreign Trade has announced the launch of a competition for the 100 best innovative investment projects aimed at realizing the potential of young people in the investment ambiance and stimulating the development of youth entrepreneurship.