110,9 milliard so‘mlik 163 ta investisiya loyihasi moliyalashtirildi
Joriy yilning, 21 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Toshkent yoshlar forumida ishtirok etib, yoshlarga yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashning mavjud mexanizmlari va investitsiyaviy muhitda ularning faolligini oshirish istiqbollari haqida so’zlab berdi.
U o‘z nutqida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan va xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar muvaffaqiyati, respublikamizning jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvi yo‘lidagi dadil qadamlar, shuningdek xorijiy investorlar, xalqaro moliya institutlari va tashkilotlarning O’zbekistonga qiziqishi ortib borayotganini ta’kidladi.
S.Umurzakov uchrashuvdagi nutqi davomida yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha dasturlar ijrosi natijalariga alohida e’tibor qaratdi. Xususan, o‘tgan yil davomida mamlakatimizda 192 ta yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasi tashkil etilib, 345,4 milliard so‘mlik 185 ta loyiha amalga oshirilgani evaziga 3,5 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratilgani haqida ma’lum qilindi. Shu bilan birga, umumiy qiymati 1,7 trln so‘mdan ortiq bo‘lgan 3,1 mingdan ko’proq loyiha amalga oshirilib, ularda qo‘shimcha 36,4 ming yangi ish o‘rni yaratiladi. Shuningdek, Yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ko‘magida umumiy qiymati 110,9 milliard so‘mlik 163 ta investisiya loyihasi moliyalashtirildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan investitsiyaviy muhitida yoshlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish va yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishni rag‘batlantirishga qaratilgan 100 ta eng yaxshi innovatsion investitsiya loyihalari tanlovi boshlangani haqida e’lon qilindi.

Финансировано 163 инвестиционных проекта на сумму 110,9 млрд сумов
21 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял участие в работе Ташкентского молодежного форума, где выступил перед молодежью, рассказав о существующих механизмах поддержки молодых предпринимателей и перспективах повышения ее активности в инвестиционной среде.
В ходе выступления отмечались успех проводимых в стране масштабных социально-экономических реформ, получивших признание международного сообщества, уверенные шаги в сторону интеграции страны в мировую экономику, а также растущий интерес к Узбекистану со стороны иностранных инвесторов, международных финансовых институтов и организаций.
На встрече С.Умурзаков отдельно остановился на результатах имплементации программ поддержки молодежного предпринимательства. Так, в частности, было озвучено, что за истекший год в стране были созданы 192 молодежные промышленные и предпринимательские зоны, в которых было реализовано 185 проектов общей стоимостью 345,4 млрд сумов, за счет чего было создано порядка 3,5 тысячи новых рабочих мест. В то же время на стадии реализации находятся более 1,7 тыс. проектов на общую сумму 3,1 трлн сумов, что позволит дополнительно создать 36,4 тысячи новых рабочих мест. Помимо этого, при содействии Фонда поддержки молодежного предпринимательства было профинансировано 163 инвестиционных проекта на сумму 110,9 млрд сумов.
Было объявлено, что Министерство инвестиций и внешней торговли запускает конкурс на 100 лучших инновационных инвестиционных проектов, призванных раскрыть потенциал молодежи в инвестиционной среде и стимулировать развитие молодежного предпринимательства.