1560 MVt quvvatga ega bo’lgan Surxondaryo IES qurilishi
O‘zbekistonning Benilyuks mamlakatlaridagi elchixonasi tomonidan Bryussel press-klubida “O‘zbekistonda innovatsion Yevropa investitsiyalarining iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratish” mavzusida taqdimot o‘tkazilib, unda Surxondaryo viloyatida quvvati 1,55 GVt bo‘lgan kombinat ishlab chiqarish zavodining loyihasi taqdim etilgan edi.
2021-yil “National Electric Grids” AJ va “Stoun City Energy” (Niderlandiya) o‘rtasidagi davlat-xususiy sheriklik doirasida yangi issiqlik elektr stansiyasini qurish bo‘yicha investitsiya shartnomasi, shuningdek, ushbu issiqlik elektr stansiyasidan DXSh tamoyillari bo'yicha elektr energiyasini sotib olish bo'yicha shartnoma imzolangan edi.
Mazkur loyihaning bunyodkorlik ishlari uchun Surxondaryo viloyatining Angor tumanidan 150 gektar yer maydoni ajratilgan. 1560 MVt quvvatga ega issiqlik elektr stansiyasi qurilish loyihasining qiymati 1,2 milliard dollarni tashkil etadi. 2024-yil yakuniga qadar ishga tushirilishi ko’zda tutilgan ushbu loyiha 2000 dan ortiq ish o‘rniga ega bo’lishi haqida ham ma’lumotlar mavjud.

Строительство Сурхандарьинской ТЭС мощностью 1560 МВт
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии закладки фундамента строительства новой тепловой электростанции мощностью 1560 мегаватт в Ангорском районе Сурхандарьинской области.
Посольство Узбекистана в странах Бенилюкс организовало в Брюссельском пресс-клубе презентацию на тему «Содействие инновационным европейским инвестициям в Узбекистане в качестве инструмента стимулирования экономического роста и создания новых рабочих мест», посвященную реализации проекта строительства парогазовой установки мощностью 1,55 ГВт в Сурхандарьинской области.
Напомним, 2021 года в рамках государственно-частного партнерства между АО «Национальные электрические сети» и компанией «Stone City Energy» (Нидерланды) подписано инвестиционное соглашение о строительстве новой ТЭС, а также соглашение о покупке электроэнергии данной тепловой электростанции на принципах ГЧП.
Стоимость проекта по строительству ТЭС мощностью 1560 МВт составляет 1,2 миллиарда долларов. Дата запуска проекта - конец 2024 года. Проект предусматривает создание более 2000 рабочих мест. Для строительства выделено 150 га земли в Ангорском районе Сурхандарьинской области.