323,5 mlrd soʼmlik mablagʼlar xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining tegishli qarorlari qabul qilinmasdan sarflangan
Fargʼona viloyati mahalliy budjetining 2021-yil va joriy yilning birinchi choragidagi ijrosi yuzasidan viloyatda oʼtkazilgan oʼrganish natijalari keng muhokama qilindi.
“Fargʼona viloyati haqida gap borar ekan mahalliy budjetning 2021-yil va joriy yilning birinchi choragidagi ijrosi yuzasidan viloyatda oʼtkazilgan oʼrganish natijalariga oid ayrim raqamlarga eʼtiboringizni qaratmoqchiman:
1) Budjet kodeksiga rioya qilmagan holda mahalliy budjetning qoʼshimcha manbalari hisobidan oʼtgan yili 2,6 mlrd soʼmdan ortiq mablagʼ mahalliy budjet hisobidan moliyalashtirilishi nazarda tutilmagan tashkilotlarni (ichki ishlar, soliq boʼlinmalari) saqlab turish xarajatlariga yoʼnaltirilgan (masʼul – viloyat hokimining moliya-iqtisodiyot va kambagʼallikni qisqartirish masalalari boʼyicha birinchi oʼrinbosari);
2) mahalliy budjetlarning qoʼshimcha manbalari hisobidan 323,5 mlrd soʼmlik mablagʼlar xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining tegishli qarorlari qabul qilinmasdan sarflangan. Shuningdek, avval sarflab boʼlib, keyin Kengashga kiritilgan holatlar bor: ichki ishlar xodimlari kunini nishonlashga – 467,4 mln soʼm, tibbiyot xodimlari kuniga – 326 mln soʼm va h.k. (masʼul – viloyat hokimining moliya-iqtisodiyot va kambagʼallikni qisqartirish masalalari boʼyicha birinchi oʼrinbosari)
Bunday kamchiliklarni Namangan viloyati misolida ham keltirish mumkin.
Xususan, oʼtgan yili viloyatda qariyb 3 mlrd soʼm mablagʼ mahalliy budjet hisobidan moliyalashtirilishi nazarda tutilmagan tashkilotlarni saqlash xarajatlariga yoʼnaltirilgan. Masalan, viloyat Soliq boshqarmasiga 2 ta avtomashina sotib olish va binoni taʼmirlash uchun – 1,5 mlrd soʼm, tuman, shahar soliq inspeksiyalari binolarini taʼmirlash va boshqa xarajatlari uchun – 963 mln soʼmdan ziyod mablagʼ ajratilgan”, deya ta’kidladi Senat raisi Tanzila Narbayeva.

Без принятия соответствующих решений местных Кенгашей народных депутатов израсходовано 323,5 млрд сумов
Широко обсуждались итоги проведенного в регионе исследования относительно исполнения местного бюджета Ферганской области за 2021 год и первый квартал текущего года.
«Говоря о Ферганской области, хотел бы обратить ваше внимание на некоторые цифры, связанные с результатами исследования, проведенного в области относительно исполнения местного бюджета в 2021 году и первом квартале текущего года:
1) В нарушение Бюджетного кодекса в прошлом году более 2,6 млрд сумов за счет дополнительных средств местного бюджета было направлено на расходы по содержанию организаций (органов внутренних дел, налоговых органов), не предназначенных для финансирования из местного бюджета ( ответственный - по финансово-экономическим вопросам и вопросам сокращения бедности первый заместитель хакима области по вопросам);
2) средства в размере 323,5 млрд. сум из дополнительных источников местных бюджетов были израсходованы без принятия соответствующих решений местных Советов народных депутатов. Также есть дела, которые сначала были израсходованы, а затем включены в Совет: 467,4 млн сумов на празднование дня работников внутренних дел, 326 млн сумов на день медицинских работников и др. (ответственный - первый заместитель хакима области по вопросам финансов, экономики и борьбы с бедностью)
Такие недостатки можно привести и на примере Наманганской области.
В частности, в прошлом году в области на содержание организаций, которые не предполагалось финансировать из местного бюджета, было выделено почти 3 млрд сумов. Например, на приобретение 2-х автомобилей и ремонт здания областному налоговому управлению выделено 1,5 млрд сумов, на ремонт и другие расходы зданий районной и городской налоговой инспекции - более 963 млн сумов», - подчеркнула Председатель Сената Танзила Нарбаева.