Benzin narxi birja bozorida yil boshidan buyon 5811 so'mdan 10005 so'm gacha ko'tarildi
Xususan, 2021-yil boshidan buyon AI-80 markali benzinga haftalik kotirovkasi 63,2% ya'ni 1 tonnaga 5 700,2 ming so'mdan 9 302,8 ming so'mga oshdi. Ushbu benzin markasining katta qismi, 84% Buxoro neftni qayta ishlash zavodiga to'g'ri keladi.
Ko'rib chiqilayotgan davrda ushbu benzin markasining boshlang'ich qiymati o'rtacha 70 foizga oshdi va bir tonna uchun 10 005,0 ming so'mni tashkil etdi.
Ochiq birja savdolari natijasida boshlang'ich va birja bahosi o'rtasidagi farq o'rtacha 1% dan oshmadi. Boshqa so'zlar bilan aytganda, birja savdo benzin davomida deyarli uning boshlang'ich qiymati amalga oshirildi.
Shu bilan birga, jahon birjalarida narxlarning o'sishi ham kuzatilmoqda. Shunday qilib, Brent neftining jahon bahosi joriy yil uchun o'rtacha 60-70 foizga oshdi.
O'z navbatida, O'zbekiston respublika tovar-xomashyo birjasi savdo tashkilotchisi (operatori) sifatida benzin bozoridagi vaziyatni doimiy o'rganib kelmoqda. Benzin bozorida narxlarni barqarorlashtirish bo'yicha o'tkazilgan tahlillar va takliflar natijalari monopoliyaga qarshi qo'mitaga va boshqa tegishli vazirlik va idoralarga birja orqali kiritilmoqda.

Цена бензина с начала года выросла на бирже от 5811 до 10005 сум
С начала текущего года в сегменте автомобильного бензина Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи наблюдается повышательная тенденция цен.
В частности, с начала 2021 года недельная котировка на бензин марки АИ-80 повысилась на 63,2%, с 5 700,2 тыс. сумов до 9 302,8 тыс. сумов за тонну. Значительная часть данной марки бензина или 84% приходится на долю Бухарского нефтеперерабатывающего завода.
За рассматриваемый период стартовая стоимость данной марки бензина увеличилась в среднем на 70 процентов и составила 10 005,0 тыс. сумов за тонну.
В результате проведенных открытых биржевых торгов разница между стартовой и биржевой ценой в среднем не превысила 1%. Иными словами, в ходе биржевых торгов бензин реализовался практически по своей стартовой стоимости.
Вместе с тем, рост цен также наблюдается на мировых биржах. Так, мировая цена на нефть марки Brent повысилась в среднем на 60-70 процентов за текущий год.
В свою очередь Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа как организатор (оператор) торгов постоянно изучает ситуацию на рынке бензина. Результаты проведенных анализов и предложения по стабилизации цен на рынке бензина вносятся биржей в Антимонопольный комитет и другие соответствующие министерства и ведомства.