Elektron kooperatsiya portali orqali 272,4 milliard soʼmlik 779 ta shartnomalar tuzildi
Fargʼona shahrida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Fargʼona viloyati hokimligi bilan birgalikda tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi boʼlib oʼtdi. Tadbirning ochilish marosimida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi oʼrinbosari А.Voitov ishtirok etdi.
Yarmarka uchun “SАMO” sport majmuasining 2,8 ming kv.m. yopiq va 1,7 ming kv.m. ochiq maydonlaridan foydalanildi. Tadbirda toʼqimachilik, charm-poyabzal, mebel, neft-gaz, elektrotexnika, qurilish materiallari, farmasevtika kabi sohalarga ixtisoslashgan 1800 dan ziyod Oʼzbekiston korxonalari, hunarmandlar, shuningdek, Tojikiston va Qirgʼizistondan tadbirkorlar qatnashdi.
Hamkorlikni rivojlantirish maqsadida B2B tarzida tashkil qilingan uchrashuv va muzokaralar Qirgʼiziston va Tojikistondan tashrif buyurgan 40 dan ortiq ishbilarmonlar bilan oʼzaro manfaatlar kesishadigan nuqtalarni topishga imkon berdi.
Koʼrgazmaga tashrif buyuruvchilar uchun Fargʼona viloyat hokimligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, “Oʼzeltexsanoat”, “Oʼzcharmsanoat”, “Oʼzqurilishmateriallari” uyushmalari, “Oʼzkimyosanoat” АJ, “Navoiyazot” АJ, “Imkon plast” MChJ, Texnopark MChJ (Prolayn), Farmasevtika sanoatini rivojlantirish agentligi hamda ishlab chiqarishda asosiy tendensiyalarni shakllantiruvchi qator kompaniyalar tomonidan tadbirkorlar va eksportchilarni davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʼgʼrisida taqdimotlar oʼtkazildi.
Yarmarka yakunlari boʼyicha Elektron kooperatsiya portali orqali 272,4 milliard soʼmlik 779 ta shartnomalar tuzildi, shundan hududiy korxonalar tomonidan mahsulot sotib olish boʼyicha 109,2 milliard soʼmlik 140 ta, hamda mahsulot yetkazib berishga doir 257,2 milliard soʼmlik 648 ta shartnoma tuzildi. Bundan tashqari, yarmarka davomida umumiy qiymati 10916,67 million soʼmga teng boʼlgan 14 ta hamkorlik toʼgʼrisida memorandum imzolandi.

A regional inter-sectoral industrial fair organized by the Ministry of Investment and Foreign Trade in cooperation with the Fergana regional administration was held in Fergana. The opening ceremony was attended by A.Voitov, First Deputy Minister of Investment and Foreign Trade.
2.8 thousand square meters of indoor and 1.7 thousand square meters of open space of SAMO sports complex were used as a venue for the fair. The event was attended by more than 1,800 Uzbek enterprises and artisans specializing in textiles, leather and footwear, furniture, oil and gas, electrical engineering, construction materials, pharmaceuticals, as well as entrepreneurs from Tajikistan and Kyrgyzstan.
Meetings and talks organized in the form of B2B to advance cooperation with more than 40 visiting businessmen from Kyrgyzstan and Tajikistan helped to find common ground.
For visitors to the exhibition are the Fergana regional administration, the Ministry of Innovative Development, "Uzeltexsanoat", "Uzcharmsanoat", "O'zqurilishmateriallari" associations, "Uzkimyosanoat" JSC, "Navoiyazot" JSC, "Imkon plast" LLC, Development Technopark LLC, Technopark LLC (Prolayn), Pharmaceutical Industry Development Agency and a number of companies that are shaping the main trends in production made presentations on measures to support entrepreneurs and exporters.
Summing up the fair via electronic cooperation portal 779 contracts to total amount 272,4 billion UZS were signed, from them 140 contracts for 109,2 billion UZS by regional enterprises for purchase of goods and 648 contracts for 257,2 billion UZS by regional enterprises for delivery of goods. Moreover, 14 memorandums on cooperation to total amount of 10,916.67 million UZS were signed.