Elektron kooperatsiya portali orqali 272,4 milliard soʼmlik 779 ta shartnomalar tuzildi
Fargʼona shahrida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Fargʼona viloyati hokimligi bilan birgalikda tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi boʼlib oʼtdi. Tadbirning ochilish marosimida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi oʼrinbosari А.Voitov ishtirok etdi.
Yarmarka uchun “SАMO” sport majmuasining 2,8 ming kv.m. yopiq va 1,7 ming kv.m. ochiq maydonlaridan foydalanildi. Tadbirda toʼqimachilik, charm-poyabzal, mebel, neft-gaz, elektrotexnika, qurilish materiallari, farmasevtika kabi sohalarga ixtisoslashgan 1800 dan ziyod Oʼzbekiston korxonalari, hunarmandlar, shuningdek, Tojikiston va Qirgʼizistondan tadbirkorlar qatnashdi.
Hamkorlikni rivojlantirish maqsadida B2B tarzida tashkil qilingan uchrashuv va muzokaralar Qirgʼiziston va Tojikistondan tashrif buyurgan 40 dan ortiq ishbilarmonlar bilan oʼzaro manfaatlar kesishadigan nuqtalarni topishga imkon berdi.
Koʼrgazmaga tashrif buyuruvchilar uchun Fargʼona viloyat hokimligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, “Oʼzeltexsanoat”, “Oʼzcharmsanoat”, “Oʼzqurilishmateriallari” uyushmalari, “Oʼzkimyosanoat” АJ, “Navoiyazot” АJ, “Imkon plast” MChJ, Texnopark MChJ (Prolayn), Farmasevtika sanoatini rivojlantirish agentligi hamda ishlab chiqarishda asosiy tendensiyalarni shakllantiruvchi qator kompaniyalar tomonidan tadbirkorlar va eksportchilarni davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʼgʼrisida taqdimotlar oʼtkazildi.
Yarmarka yakunlari boʼyicha Elektron kooperatsiya portali orqali 272,4 milliard soʼmlik 779 ta shartnomalar tuzildi, shundan hududiy korxonalar tomonidan mahsulot sotib olish boʼyicha 109,2 milliard soʼmlik 140 ta, hamda mahsulot yetkazib berishga doir 257,2 milliard soʼmlik 648 ta shartnoma tuzildi. Bundan tashqari, yarmarka davomida umumiy qiymati 10916,67 million soʼmga teng boʼlgan 14 ta hamkorlik toʼgʼrisida memorandum imzolandi.

Посредством Электронного кооперационного портала было заключено 779 договоров на общую сумму 272,4 млрд сумов
В городе Фергане прошла региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с хокимиятом Ферганской области. В церемонии открытия мероприятия принял участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А. Воитов.
Экспозиция развернулась на 2,8 тыс. кв. м в крытых павильонах и на 1,7 тыс. кв. м открытой площади спортивного комплекса «САМО». Участие в событии приняли свыше 1800 предприятий Узбекистана, специализирующихся в сфере текстиля, кожи и обуви, мебели, нефти и газа, электротехники, строительных материалов, фармацевтики, мастера-ремесленники, а также предприниматели из Таджикистана и Кыргызстана.
Формат B2B встреч и переговоров, нацеленных на развитие сотрудничества, позволил найти точки соприкосновения интересов с более чем 40 бизнесменами из Кыргызстана и Таджикистана.
В целях привлечения субъектов малого и среднего предпринимательства к государственным закупкам – к участию в ярмарке пригласили представителей бюджетных заказчиков из сфер дошкольного, народного образования, здравоохранения, других бюджетных организаций.
Для посетителей Экспо хокимиятом Ферганской области, Министерством инновационного развития, Ассоциациями «Узэлтехсаноат», «Узчармсаноат», «Узстройматериалы», Агентством по развитию фармацевтической отрасли и рядом трендообразующих компаний проведены презентации об инвестиционном и промышленном потенциале соответствующих отраслей, специфике производства в различных регионах страны, а также о мерах государственной поддержки предпринимателей и экспортеров.
По итогам ярмарки посредством Электронного кооперационного портала было заключено 779 договоров на общую сумму 272,4 млрд сумов, из них 140 договоров на 109,2 млрд сумов региональными предприятиями на закуп продукции и 648 договоров на 257,2 млрд сумов региональными предприятиями на поставку продукции. Кроме того, в ходе ярмарки подписано 14 меморандумов о сотрудничестве на общую сумму 10 916,67 млн сумов.