13-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi investitsiya dasturlarini amalga oshirish va hududiy eksport hajmini ko'paytirish bo'yicha olib borilayotgan ishlarni o'rganish maqsadida Jizzax viloyatiga jo'nab ketdi.
Yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish jarayonida Davlat komissiyasi a'zolari "World trading company" MCHJ, "Paxtakor teks" MCHJ, "Basalt wool" MCHJ, "ADM JIZZAX" MCHJ, "Farali textile", "Deya", "Jizzax kenteks" kompaniyalari hamda eksportga yo'naltirilgan turli xil mahsulotlarni ishlab chiqaradigan va ko'plab yangi ish o'rinlarini yaratgan boshqa ob'ektlarga tashrif buyurishdi.
Mahalliy tadbirkorlar bilan muloqotda ham xususiy, ham tizimli muammolar aniqlanib, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha takliflar bildirildi. Ko‘tarilgan barcha masalalarni hal etish choralarini ko‘rish va kompleks yechimlar tayyorlashda konstruktiv takliflar ishlab chiqish yuzasidan mutasaddi rahbarlarga maqsadli topshiriqlar berildi.
Shu kuni Jamshid Xodjayev rahbarligida Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, sarmoyalarni keng jalb etish, loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va aholi bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda investitsiya dasturi doirasida yil yakuniga qadar umumiy qiymati 688,3 million dollarlik 389 ta loyiha amalga oshirilishi, 8 ming 800 ta yangi ish o‘rni yaratilishi ta’kidlandi. Loyihalarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rish yuzasidan mas’ul rahbarlarga topshiriqlar berildi.

Under the investment program in Jizzakh 389 projects worth $688.3 million are being implemented
On October 13 this year the Government Commission on foreign trade, investments, development of local industry and technical regulation under the leadership of Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev and consisting of the heads of ministries, departments and commercial banks visited Jizzakh region to study the implementation of investment programs and increase the volume of regional exports.
During their visit to major investment projects members of the Government Commission visited enterprises of "World trading company" LLC, "Paxtakor teks" LLC, "Basalt wool" LLC, "ADM JIZZAX" LLC, "Farali textile", "Deya", "Jizzax kenteks" and other facilities, which produce a wide range of export-oriented products and create a lot of new jobs.
In the course of discussions with local entrepreneurs, both private and systemic problems were identified, and proposals were made to improve the business climate in our country. Responsible executives were given targeted tasks to take measures to address all the issues voiced and to develop constructive suggestions for further preparation of comprehensive solutions.
The same day a meeting on social and economic development of Jizzakh region, wide attraction of investments, timely implementation of projects, support for entrepreneurship and employment was held under the leadership of Jamshid Khodjaev.
During the meeting it was noted that 389 projects worth $688.3 mln will be implemented and 8,800 new jobs will be created within the investment program by the end of the year. Directions were given to managers responsible for taking necessary measures for quality and timely implementation of projects.