13-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi investitsiya dasturlarini amalga oshirish va hududiy eksport hajmini ko'paytirish bo'yicha olib borilayotgan ishlarni o'rganish maqsadida Jizzax viloyatiga jo'nab ketdi.
Yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish jarayonida Davlat komissiyasi a'zolari "World trading company" MCHJ, "Paxtakor teks" MCHJ, "Basalt wool" MCHJ, "ADM JIZZAX" MCHJ, "Farali textile", "Deya", "Jizzax kenteks" kompaniyalari hamda eksportga yo'naltirilgan turli xil mahsulotlarni ishlab chiqaradigan va ko'plab yangi ish o'rinlarini yaratgan boshqa ob'ektlarga tashrif buyurishdi.
Mahalliy tadbirkorlar bilan muloqotda ham xususiy, ham tizimli muammolar aniqlanib, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha takliflar bildirildi. Ko‘tarilgan barcha masalalarni hal etish choralarini ko‘rish va kompleks yechimlar tayyorlashda konstruktiv takliflar ishlab chiqish yuzasidan mutasaddi rahbarlarga maqsadli topshiriqlar berildi.
Shu kuni Jamshid Xodjayev rahbarligida Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, sarmoyalarni keng jalb etish, loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va aholi bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda investitsiya dasturi doirasida yil yakuniga qadar umumiy qiymati 688,3 million dollarlik 389 ta loyiha amalga oshirilishi, 8 ming 800 ta yangi ish o‘rni yaratilishi ta’kidlandi. Loyihalarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rish yuzasidan mas’ul rahbarlarga topshiriqlar berildi.

В Джизаке реализуется 389 проектов на сумму $688,3 млн
Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжaeва и в составе глав министерств, ведомств и коммерческих банков 13 октября этого года выехала в Джизакскую область для изучения хода работ по реализации инвестиционных программ и увеличению объемов регионального экспорта.
В ходе объезда крупных инвестиционных проектов члены Правительственной комиссии побывали в СП ООО «World trading company», ООО «Paxtakor teks», ООО «Basalt wool», ООО «ADM JIZZAX», компаний «Farali textile», «Deya», «Jizzax kenteks» и на других объектах, выпускающих широкий ассортимент экспортоориентированной продукции и формирующих значительное количество новых рабочих мест.
В ходе бесед с местными предпринимателями были выявлены как частные, так и системные проблемы, высказаны предложения по улучшению делового климата в нашей стране. Ответственным руководителям даны адресные поручения принять меры по решению всех озвученных вопросов и выработать конструктивные предложения для дальнейшей подготовке комплексных решений.
В этот же день под руководством Жамшида Ходжаева состоялось совещание, посвященное обсуждению проводимой работы по социально-экономическому развитию Джизакской области, широкому привлечению инвестиций, своевременной реализации проектов, поддержке предпринимательства и обеспечению занятости.
В ходе совещания отмечено, что в рамках инвестиционной программы до конца года будет реализовано 389 проектов на сумму 688,3 млн долларов и создано 8800 новых рабочих мест. Даны поручения руководителям, ответственным за принятие необходимых мер по качественной и своевременной реализации проектов.