Muallimlarning oyligini $1000 yetkazmagunimcha to‘xtamayman - Prezident
Bugun, 28-sentyabr kuni O‘zLiDePdan O‘zbekiston prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev saylovchilar bilan uchrashishi uchun Farg‘ona viloyatiga bordi.
Shavkat Mirziyoyev saylovchilar bilan uchrashuvda mahalliy muammolar haqida gapirib, jumladan, ta’lim sifati haqida ham to‘xtalib o‘tdi.
– Ta’lim bo‘yicha alohida milliy dastur qabul qilamiz. Boshqa ilojimiz yo‘q. Chunki ta’lim biz uchun nihoyatda muhim. Prezidentlikka kirishgan paytim mendan maktabning 10-11-sinflarini tiklab berishni so‘rashdi. Amalga oshirdik.
Ustozning nufuzini oshirish uchun hali qiladigan ishlarimiz juda ko‘p. Hammangiz bilasiz, yoshligimizda o‘qituvchi ko‘chadan o‘tsa, biz 5 metr chetroqqa o‘tib salom berardik. Men muallimning maoshini 1 ming dollarga yetkazmaguncha to‘xtamayman, – dedi amaldagi prezident.
Shuningdek, Mirziyoyev yoshlar tarbiyasidagi kamchiliklar haqida ham to‘xtalib, so‘nggi paytlarda yoshlarning “tarbiyachisi” qo‘llaridagi telefon bo‘lib qolgani haqida eslab o‘tdi.

Президент отметил, что не остановится, пока зарплата учителей не будет $1000
28 сентября в ходе своей предвыборной компании Шавкат Мирзиеёв проводит встречу с избирателями ферганской области.
Шавкат Мирзиёев рассказал о местных проблемах, в том числе о качестве образования.
«Мы примем отдельную национальную образовательную программу. У нас нет выбора. Потому что образование для нас очень важно. Когда я стал президентом, меня попросили восстановить в школах 10-11 классы. Мы сделали это. Нам еще предстоит пройти долгий путь, чтобы повысить авторитет учителя» - сказал президент.
Он также, подчеркнул, что не остановиться, пока зарплата учителя не достигнет $1000.
Для информации, замминистра народного образования Темур Комилов в одной из своих пресс-конференции пообещал, что в 2024 году зарплата учителя достигнет $1000.
В 2019 году учителя получали 1,4 млн сумов, в феврале текущего года наблюдался рост зарплаты на 85% и составлял 2,6 млн сумов.