“Birlamchi tibbiy-sanitariya yordamini aholiga yaqinlashtirish va tibbiy xizmatlar samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra:
hududlarda 2023-yil 1-yanvardan joylardagi oilaviy poliklinika filiallari negizida oilaviy shifokor punktlari tashkil etiladi;
oilaviy shifokor punktlari, oilaviy poliklinika va tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarida kunduzgi statsionar ish vaqti soat 20:00 gacha uzaytiriladi hamda ularda ishlovchi tibbiyot xodimlari uchun 2022-yil 1-iyundan qo‘shimcha ustama haqi belgilanadi;
2022-yil 1-maydan birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalaridan olis masofada joylashgan mahallalarda mahalla tibbiyot punktlari tashkil etiladi (2022-yilda jami 1002 ta);
aholining profilaktik tibbiy ko‘riklari, skrining dasturlar va patronaj xizmati faqat Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan tartibga muvofiq va belgilangan muddatlarda amalga oshiriladi, boshqa tashkilotlarning ushbu jarayonga aralashuviga yo‘l qo‘yilmaydi.
2022-yil 1-iyuldan:
olis va chekka hududlardagi oilaviy shifokor punktlari va oilaviy poliklinikalarda faoliyat yuritayotgan barcha shifokorlar oylik ish haqiga qo‘shimcha 2 million so‘m miqdorida har oylik ustama belgilanadi hamda ularga ipoteka asosida uy-joy sotib olishda uy-joy qiymatining 50 foizigacha qismi, biroq BHMning 500 barobaridan (135 mln so‘mdan) oshmagan miqdorda qoplab beriladi;

В отдаленных махаллях будут созданы 1002 медицинских пункта
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по приближению к населению первичной медико-санитарной помощи и повышению эффективности медицинских услуг».
Согласно постановлению:
в регионах с 1 января 2023 года на базе филиалов семейных поликлиник будут созданы пункты семейного врача;
время работы дневных стационаров в пунктах семейного врача, семейных поликлиниках и многопрофильных центральных поликлиниках районов (городов) продлевается до 20.00, с 1 июня 2022 года для медицинских работников, осуществляющих деятельность в этих стационарах, устанавливается надбавка к заработной плате;
с 1 мая 2022 года в махаллях, отдаленных от учреждений первичной медико-санитарной помощи, создаются махаллинские медицинские пункты;
профилактические медицинские осмотры населения, программы скрининга и патронаж осуществляются исключительно в порядке и сроки, утвержденные Министерством здравоохранения, при этом вмешательство других организаций в данный процесс не допускается.
С 1 июля 2022 года:
всем врачам, осуществляющим деятельность в пунктах семейного врача и семейных поликлиниках в отдаленных и труднодоступных районах, устанавливается ежемесячная надбавка к заработной плате дополнительно в размере 2 миллионов сумов, также за счет средств местных бюджетов покрывается часть до 50 процентов стоимости жилья, приобретаемого ими на основе ипотечного кредита, но не превышающая пятисоткратного размера БРВ;
врачи, непрерывно проработавшие в течение трех лет в отдаленных и труднодоступных районах, принимаются в клиническую ординатуру без тестовых испытаний.