“Birlamchi tibbiy-sanitariya yordamini aholiga yaqinlashtirish va tibbiy xizmatlar samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra:
hududlarda 2023-yil 1-yanvardan joylardagi oilaviy poliklinika filiallari negizida oilaviy shifokor punktlari tashkil etiladi;
oilaviy shifokor punktlari, oilaviy poliklinika va tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarida kunduzgi statsionar ish vaqti soat 20:00 gacha uzaytiriladi hamda ularda ishlovchi tibbiyot xodimlari uchun 2022-yil 1-iyundan qo‘shimcha ustama haqi belgilanadi;
2022-yil 1-maydan birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalaridan olis masofada joylashgan mahallalarda mahalla tibbiyot punktlari tashkil etiladi (2022-yilda jami 1002 ta);
aholining profilaktik tibbiy ko‘riklari, skrining dasturlar va patronaj xizmati faqat Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan tartibga muvofiq va belgilangan muddatlarda amalga oshiriladi, boshqa tashkilotlarning ushbu jarayonga aralashuviga yo‘l qo‘yilmaydi.
2022-yil 1-iyuldan:
olis va chekka hududlardagi oilaviy shifokor punktlari va oilaviy poliklinikalarda faoliyat yuritayotgan barcha shifokorlar oylik ish haqiga qo‘shimcha 2 million so‘m miqdorida har oylik ustama belgilanadi hamda ularga ipoteka asosida uy-joy sotib olishda uy-joy qiymatining 50 foizigacha qismi, biroq BHMning 500 barobaridan (135 mln so‘mdan) oshmagan miqdorda qoplab beriladi;

1,002 medical centers will be established in remote areas
The Presidential Decree "On additional measures to bring primary health care closer to the population and increase the efficiency of medical services" was adopted.
According to the decision:
From January 1, 2023, family doctor's points will be established in the regions on the basis of local family polyclinic branches;
in family doctor's offices, family polyclinics and district (city) multidisciplinary central polyclinics, daytime inpatient hours will be extended until 20:00, and from June 1, 2022, additional bonuses will be set for medical staff working in them;
From May 1, 2022, mahalla medical points will be established in mahallas located far from primary health care facilities (a total of 1,002 in 2022);
preventive medical examinations of the population, screening programs and patronage services are carried out only in accordance with the procedure approved by the Ministry of Health and in a timely manner, no interference of other organizations in this process is allowed.
From July 1, 2022:
All doctors working in family clinics and family clinics in remote and remote areas will receive a monthly increase of 2 million soums in addition to their monthly salary and up to 50% of the cost of housing when buying a mortgage, but 500 basic calculation of amount is not more than 135 million soums;
physicians who have worked continuously for 3 years in remote and outlying areas are admitted to clinical residency without testing.