Osiyo taraqqiyot banki O'zbekistonga $273,8 mln ajratadi
OTB O‘zbekistonda avtomobil yo‘llarini rekonstruksiya qilish va yangilash uchun 273,8 mln dollar kredit ajratishni ma’qulladi.
Mablag‘lar Surxondaryodagi Darband — Denov yo‘lining 106 kmni yangilash, SARES-2 koridoriga kiruvchi G‘uzor — Buxoro — Nukus — Beyneu yo‘lining 87 kmni rekonstruksiya qilishga sarflanadi. Shuningdek, bank tadbirkor ayollar uchun 150 ming dollarlik grant ham beradi.
Loyiha doirasida yo‘llar kengaytiriladi va rekonstruksiya qilinadi, bunda safar vaqtlari va avtomobillarni ta’mirlash xarajatlarini qisqartirish ko‘zda tutilgan. Piyodalar uchun infratuzilma, jumladan, avtobus bekatlari yaxshilanadi. Shuningdek, yo‘l harakati xavfsizligi ta’minlanadi, yo‘l belgilari yangilanadi.

ADB will provide $ 273.8 million US to Uzbekistan
The ADB has approved a $ 273.8 million US loan for the reconstruction and modernization of roads in Uzbekistan.
The funds will be used to upgrade 106 km of the Darband-Denau road in Surkhandarya, and to reconstruct 87 km of the Guzar-Bukhara-Nukus-Beyneu road, which is part of the SARES-2 corridor. The bank will also provide a $ 150,000 US grant for female entrepreneurs.
The project will expand and reconstruct roads, abating travel time and car repair costs. Infrastructure for pedestrians, including bus stops, will be upgraded. Road safety will also be ensured and road signs will be updated.