O’tgan yili 3.116 nafar mansabdor shaxslar jinoiy javobgarlikka tortilgan
Bosh prokuratura matbuot xizmati xabariga ko’ra, 2022-yil davomida respublika boʼyicha jami 2.965 ta jinoyat ishi boʼyicha 3.116 nafar mansabdor shaxslar jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Jinoyati fosh qilingan mansabdor shaxslarning 110 nafari respublika, 264 nafari viloyat va 2.742 nafari tuman (shahar) miqyosidagi vazirlik, idora va tashkilotlarda faoliyat yuritgan.
Qayd etilishicha, jinoiy javobgarlikka tortilgan mansabdor shaxslarning 2.103 nafari oʼzganing mulkini oʼzlashtirish va rastrata yoʼli bilan talon - toroj qilish, 265 nafari mansab mavqeini suiisteʼmol qilish, 243 nafari firibgarlik, 169 nafari poraxoʼrlik, 51 nafari mansab soxtakorligi, 22 nafari mansabga sovuqqonlik bilan qarash, 14 nafari mansab vakolati doirasidan chetga chiqish va 249 nafari boshqa jinoyatlarni sodir etishgan.
Mansabdor shaxslarning jinoyatlari oqibatida davlat va jamiyat manfaatlariga 1 trln. 12 mlrd. soʼm miqdorida moddiy zarar yetkazilgan boʼlib, tergov jarayonida ushbu zararning 847 mlrd. soʼmi undirilgan.

В прошлом году 3116 должностных лиц привлечены к уголовной ответственности
По данным пресс-службы Генпрокуратуры, в течение 2022 года по республике было возбуждено 3116 уголовных дел по 2965 уголовным делам.
Из должностных лиц, чьи преступления были раскрыты, 110 действовали в республиканских, 264 - в областных и 2742 - в районных (городских) министерствах, ведомствах и организациях.
Было отмечено, что из числа должностных лиц, привлеченных к уголовной ответственности, 2103 были обвинены в присвоении и растрате частной собственности, 265 - в злоупотреблении служебным положением, 243 - в мошенничестве, 169 - во взяточничестве, 51 - в мошенничестве с использованием служебного положения, 22 - в халатности, 14 - в мошенничестве с использованием служебного положения. и 249 совершили другие преступления.
В результате преступлений должностных лиц интересам государства и общества причинен материальный ущерб в размере 1 трлн 12 млрд сумов, в ходе расследования взыскано 847 млрд сумов этого ущерба.