O’tgan yili 3.116 nafar mansabdor shaxslar jinoiy javobgarlikka tortilgan
Bosh prokuratura matbuot xizmati xabariga ko’ra, 2022-yil davomida respublika boʼyicha jami 2.965 ta jinoyat ishi boʼyicha 3.116 nafar mansabdor shaxslar jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Jinoyati fosh qilingan mansabdor shaxslarning 110 nafari respublika, 264 nafari viloyat va 2.742 nafari tuman (shahar) miqyosidagi vazirlik, idora va tashkilotlarda faoliyat yuritgan.
Qayd etilishicha, jinoiy javobgarlikka tortilgan mansabdor shaxslarning 2.103 nafari oʼzganing mulkini oʼzlashtirish va rastrata yoʼli bilan talon - toroj qilish, 265 nafari mansab mavqeini suiisteʼmol qilish, 243 nafari firibgarlik, 169 nafari poraxoʼrlik, 51 nafari mansab soxtakorligi, 22 nafari mansabga sovuqqonlik bilan qarash, 14 nafari mansab vakolati doirasidan chetga chiqish va 249 nafari boshqa jinoyatlarni sodir etishgan.
Mansabdor shaxslarning jinoyatlari oqibatida davlat va jamiyat manfaatlariga 1 trln. 12 mlrd. soʼm miqdorida moddiy zarar yetkazilgan boʼlib, tergov jarayonida ushbu zararning 847 mlrd. soʼmi undirilgan.

3,116 officials were prosecuted last year
During 2022 there were 3,116 criminal prosecutions involving 2,965 criminal cases, according to the press service of the Prosecutor General's Office.
Of the officials whose crimes were uncovered, 110 were in republican, 264 in regional and 2,742 in district (city) ministries, departments and organisations.
It has been noted that of the officials brought to criminal responsibility, 2103 were charged with embezzlement of property, 265 with abuse of office, 243 with fraud, 169 with bribery, 51 with fraud using their official position, 22 with negligence, 14 with fraud using their official position. 249 others have committed crimes.
As a result of the officials' crimes, the interests of the State and society suffered 1 trillion 12 billion soums in material damage, of which 847 billion soums were recovered during the investigation.