O'zbekistonda savodxonlik darajasi 2021 yilda 99,99% ga yetdi
YUNESKOning rasmiy saytida "Xalqaro savodxonlik kuni va YUNESKO tomonidan O'zbekiston hukumatining ta'lim olish imkoniyatlarini birinchi o'ringa qo'yish borasidagi sa'y-harakatlarini qo'llab-quvvatlash" mavzusida maqola chop etildi.
Maqolada, 1967 yildan boshlab, butun dunyo bo'ylab har yili xalqaro savodxonlik kuni - jamoatchilikni savodxonlikning qadr-qimmati va inson huquqlari masalasi sifatida muhimligini eslatib turadi, shuningdek, savodxonlik kun tartibini yanada savodli va barqaror jamiyatni yaratish uchun targ'ib qiladi. Bu yil [alqaro savodxonlik kuni "Inson taraqqiyoti uchun savodxonlik: raqamli davrdan ortda qolishni qisqartirish" shiori ostida o'tkaziladi.
O'zbekistonda 2021 yilda savodxonlik darajasi 99,99% ga yetdi. Ushbu umumjahon savodxonlik darajasiga erishishda, shubhasiz, Respublika hukumati va ta'lim sohasi xodimlarining mehnatsevarligi, fidoyiligi va sadoqati eng yuqori ko'rsatkichdir, deya qayd etadi Internet-Portal.
Prezidentimiz rahnamoligida maktabgacha ta'lim muassasalari sonini to'rt barobar oshirish, natijada aholining jadal o'sishiga qaramasdan, maktabgacha ta'lim 2017-yilda 24% dan 2021-yilda 62% gacha kengaytirish. shuningdek bu jarayonga xususiy sektorni jalb qilish kerakligi maqolada qayd etilgan.

Уровень грамотности в Узбекистане достиг 99,99% к 2021 году
На официальном сайте Юнеско опубликована статья под заголовком «Международный день грамотности и поддержка ЮНЕСКО усилий правительства Узбекистана по приоритизации доступа к образованию».
Как сообщается в статье, начиная с 1967 года, во всем мире ежегодно празднуют Международный день грамотности (МДГ), чтобы напоминать общественности о важности грамотности как вопроса достоинства и прав человека, а также продвигать повестку дня в области грамотности для создания более грамотного и устойчивого общества. В этом году МДГ проводится под лозунгом «Грамотность для восстановления, ориентированного на человека: сокращение цифрового разрыва».
В Узбекистане уровень грамотности в 2021 году достиг 99,99%. В достижении этого всеобщего уровня грамотности, несомненно, самая высокая заслуга в упорном труде, самоотверженности и приверженности правительства республики и работников сектора образования, отмечает интернет-портал.
Под руководством Президента Узбекистана правительству страны удалось в четыре раза увеличить количество дошкольных образовательных учреждений и, как следствие, расширить охват дошкольным образованием и уходом с 24% в 2017 году до 62% в 2021 году, несмотря на быстрый рост населения. И с привлечением частного сектора, говорится в материале.