Oʼzbekistonda IHT mamlakatlari investorlari ishtirokida 5300 dan ortiq qoʼshma va xorijiy korxonalar tashkil etilgan
Joriy yilning 5-iyul kuni Oʼzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʼrinbosari - Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga aʼzo mamlakatlar qishloq xoʼjaligi vazirlarining Toshkentda boʼlib oʼtayotgan yettinchi yigʼilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizda boʼlib turgan IHT Bosh kotibi Xusrav Noziriyni qabul qildi.
Suhbat chogʼida Xusrav Noziriy Oʼzbekistonning IHTga raisligi ushbu tashkilot doirasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashga xizmat qilishini taʼkidladi. Oʼzbekiston Respublikasining IHTda Raisligi konsepsiyasini amalga oshirish doirasida qabul qilingan “Yoʼl xaritasi” oʼz vaqtida va tizimli tarzda bajarilib kelinmoqda.
IHTning rejasiga muvofiq 2022-yilda oʼtkaziladigan qoʼshma tadbirlar, shu jumladan 2022-yil noyabrda Toshkentda oʼtkaziladigan Tashqi ishlar vazirlari Kengashining 26-yigʼilishiga tayyorgarlik masalalari koʼrib chiqildi.
Uchrashuv davomida taʼminot zanjirlarining uzilishi va davom etayotgan global pandemiya bilan bogʼliq muammolarni bartaraf etish masalalari ham muhokama qilindi. Mintaqada transport kommunikatsiyalari va savdoni tizimli ravishda tiklash boʼyicha qoʼshma muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish istiqbollari koʼrib chiqildi. IHT mamlakatlari Oʼzbekistonning eng yirik savdo sheriklari ekanligi nuqtai nazaridan bu masala mamlakatimiz uchun dolzarbdir.
2021-yil yakunlariga koʼra, Oʼzbekiston va IHT mamlakatlari oʼrtasidagi tovar aylanmasi 11,1 mlrd dollarni tashkil qildi, bu esa 2017-yilga nisbatan 1,8 barobar koʼpdir. Oʼzbekistonda IHT mamlakatlari investorlari ishtirokida 5300 dan ortiq qoʼshma va xorijiy korxonalar tashkil etilgan.

More than 5,300 joint and foreign enterprises have been established in Uzbekistan with the participation of investors from OIC countries
On July 5 of this year, the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan - Minister of Investments and Foreign Trade Sardor Umurzakov received the Secretary General of the OIC Khusrav Noziri, who is in our country to participate in the seventh meeting of the ministers of agriculture of the member countries of the Economic Cooperation Organization, which is being held in Tashkent.
During the interview, Khusrav Noziriy noted that Uzbekistan's chairmanship of the OIC serves to further expand and strengthen cooperation within this organization. The "Roadmap" adopted as part of the implementation of the concept of the Presidency of the Republic of Uzbekistan in the OIC is being implemented in a timely and systematic manner.
Joint events to be held in 2022 in accordance with the OIC plan, including preparations for the 26th meeting of the Council of Foreign Ministers to be held in Tashkent in November 2022, were discussed.
During the meeting, issues related to disruption of supply chains and the ongoing global pandemic were also discussed. The prospects of adopting joint coordinated measures for the systematic restoration of transport communications and trade in the region were considered. From the point of view that the OIC countries are the largest trading partners of Uzbekistan, this issue is relevant for our country.
According to the results of 2021, the trade turnover between Uzbekistan and the CIS countries amounted to 11.1 billion dollars, which is 1.8 times more than in 2017. More than 5,300 joint and foreign enterprises have been established in Uzbekistan with the participation of investors from OIC countries.