UNICEF bilan hamkorlikda qiymati 102,5 million dollarga teng qo‘shma loyihalar amalga oshiriladi
Bugun O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri Behzod Musayev hamda UNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari M.Mamedzade tomonidan 2022-2025-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” imzolandi.
Mazkur hujjat mamlakatimizda sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishga doir umumiy qiymati 102,5 million AQSH dollarilik qo‘shma chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi. U to‘rt asosiy yo‘nalishdan iborat.
Dastlabki yo‘nalish yurtimizda perinatal xizmatlar ko‘rsatish sifatini yanada yaxshilash bilan bog‘liq dolzarb vazifalarga qaratilgan.
Ikkinchi yo‘nalish milliy kalendarga kiritilgan vaksinalar bilan bolalarni emlash, mavjud sanitar punktlarni zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, u orqali mamlakatimizda immunizasiya jarayonlarini takomillashtirish kabi vazifalarni o‘z ichiga oladi.
Uchinchi yo‘nalish onalar va bolalarning ovqatlanishini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlardan iborat. Ular orasida 6-23 oylik bolalar va 35 yoshgacha bo‘lgan xotin-qizlarni temir hamda foli kislotasi bilan ta’minlash, umumta’lim maktablarida ovqatlanish standartlarini ishlab chiqish kabi dolzarb vazifalar ham bor.
So‘nggi yo‘nalish o‘smirlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishni nazarda tutadi.
Umuman, ikki tomonlama imzolangan “Yo‘l xaritasi” ijrosi yurtimizda onalar va bolalar salomatligini mustahkamlash, shu yo‘nalishda faoliyat yurituvchi tibbiyot xodimlarining bilim va tajribasini yanada oshirishga xizmat qiladi.

Будут реализованы совместные проекты с ЮНИСЕФ на сумму $102,5 млн
Сегодня министр здравоохранения Узбекистана Бехзод Мусаев и глава ЮНИСЕФ в Узбекистане М. Мамедзаде подписали «дорожную карту» на 2022-2025 годы.
Документ включает совместные мероприятия по развитию системы здравоохранения в стране на общую сумму 102,5 млн долларов США. Он состоит из четырех основных направлений.
Первое направление ориентировано на решение актуальных задач повышение качества перинатальной помощи в нашей стране.
Второе направление включает в себя вакцинацию детей вакцинами, включенными в национальный календарь, оснащение существующих санитарно-технических учреждений современным оборудованием, тем самым улучшая процесс иммунизации в стране.
Третье направление – меры по улучшению питания матерей и детей. К ним относятся обеспечение железом и фолиевой кислотой детей в возрасте от 6 до 23 месяцев и женщин в возрасте до 35 лет, а также разработка стандартов питания в средних школах.
Последняя направлена на повышение качества медицинской помощи подросткам.
В целом реализация подписанной двусторонней «дорожной карты» послужит укреплению здоровья матерей и детей в нашей стране, дальнейшему повышению знаний и опыта медицинских работников, работающих в этой сфере.