«O‘zbekneftgaz» AJ anjumanlar zalida, 12-mart kuni bahor ayyomi Navro‘zni nishonlash munosabati bilan V Xalqaro Toshkent marafoni va O‘zbekistonning 14 ta shahrida bir vaqtda Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasini o‘tkazishga bag‘ishlangan press-anjuman bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasiOliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar vazirligi, “O‘zbekneftgaz” AJ va O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasi vakillari ishtirok etdi.
Press-anjumanda ta’kidlanishicha, V Xalqaro Toshkent marafonida 5500 ta ishtirokchi qatnashib, ular to‘rtta masofaning birida o‘z kuchlarini sinab ko‘rishi mumkin bo‘ladi — 42 km 195 m, 21 km 97,5 m,
10 km va 3 km.  Marafon World Athletics musobaqalar kalendariga kiritilgan va WA qat’iy reglamentiga muvofiq holda o‘tkaziladi. Marafonning yugurish trassasi AIMS Xalqaro marafonlar va yugurishlar assotsiatsiyasi tomonidan sertifikatlangan. Bunga Yoshlar siyosati va sport vazirligining O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasi bilan birgalikda amalga oshirgan faol ishlari natijasida erishildi.
International Tashkent Marathon hududdagi eng ahamiyatli xalqaro sport musobaqalaridan biri hisoblanib, professional sportchilarga, normativlarni bajargan taqdirda, 2024-yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlariga litsenziyalarni qo‘lga kiritish imkoniyatini beradi. Bugungi kunda 22 ta xorijiy davlatdan sportchilar va yugurish havaskorlari marafonda ishtirok etish uchun arizalarini topshirdi.
Tashkilotchilarning ta'kidlashicha, eco-friendly tamoyillarini qo‘llab-quvvatlash ushbu keng ko‘lamli tadbirga tayyorgarlik ko‘rishning asosiy qismlaridan biriga aylandi. Shunday qilib, masalan, ishtirokchilarning kiyimi yuqori sifatli ikkilamchi xomashyo asosida ishlab chiqilgan, "O‘zavtosanoat" AJ esa shahar muhitiga qo‘shimcha og‘irlik tushishini qisqartitish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi va tashkiliy qo‘mitaga BYD test elektromobillari taqdim etildi.
Anjuman davomida shuningdek mamlakatning 14 ta shahrida Yangi Nafas bir vaqtda ommaviy yugurish musobaqasini o‘tkazilishi muhokama qilindi. Marafon doirasida Andijon, Namangan, Farg‘ona, Chirchiq, Navoiy, Guliston, Jizzax, Samarqand, Termiz, Urganch, Nukus, Toshkent, Qorovulbozor va G‘uzorning markaziy ko‘chalari bo‘ylab 3 km masofaga ommaviy yugurish musobaqasi bo‘lib o‘tadi. Bugungi kunda ommaviy yugurish musobaqasida ishtirok etish uchun 75 mingdan ortiq arizalar topshirildi.  Oliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar  vazirligining vakillari ta’kidlaganidek, bu yili mamlakatning 57 ta oliy ta’lim vazirligidan 25 mingdan ortiq talabalar ishtirok etishi mumkin.
11-mart kuni, V Xalqaro Toshkent marafoni arafasida, “Paxtakor” stadionida Kids Run bolalar ommaviy yugurish musobaqasi va skandinavcha yurish musobaqalari o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, unda faol turmush tarzini qo‘llab-quvvatlaydigan ikkita avlod birlashadi.
Yengil atletika federatsiyasi raisining o‘rinbosari Andrey Abduvaliyev jurnalistlarga O‘zbekistondagi ilk yuguruvchilar uchun YUGUR mobil ilovasi haqida gapirib berdi. Ushbu ilova milliy ma’lumotlar bazasini tashkil qilib, bu yerda har bir ro‘yxatdan o‘tgan ishtirokchi shaxsiy kabinetda o‘zining yugurish va yurish bo‘yicha jismoniy faolligi haqida shaxsiy ma’lumotlarini saqlashi mumkin bo‘ladi. Ilovada sport natijalari asosida ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilarning umumiy reytingi joriy etiladi. Shuningdek, yugurish havaskorlari ilova vositasida yirik sport musobaqalarida ro‘yxatdan o‘tish va transponder tizimidan foydalangan holda, ommaviy yugurish musobaqasining natijalarini operativ ravishda shaxsiy kabinetda ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi,
«Aholi orasida ommaviy sportni ommalashtirish maqsadida 2019-yildan boshlab O‘zbekiston hududlari bo‘ylab ommaviy yugurish musobaqalari tashkil etilmoqda. Biz mingta ishtirokchidan boshlagan edik va 2022-yilga yuz mingta yuguruvchilar soniga erishdik. Ushbu natijani mustahkamlash uchun, barcha foydalanishi mumkin bo‘lgan YUGUR zamonaviy mobil ilovasini joriy etish qaror qilindi. YUGUR ilovasi hududlarda yuguruvchilar jamiyatini shakllantirish uchun yaxshi platforma bo‘lib xizmat qiladi, yugurish havaskorlariga o‘z natijalarini professional ravishda kuzatib borish va ko‘rsatkichlarini yaxshilash, kross bilan shug‘ullanishni endi boshlaganlar uchun sportga bo‘lgan qiziqishni yo‘qotmaslik imkoniyatini beradi», - deb ta’kidladi Andrey Abduvaliyev.

A press conference was held in the conference hall of Uzbekneftegaz JSC dedicated to the holding of the V International Tashkent Marathon on March 12, timed to coincide with the spring holiday Navruz and a one-time Yangi Nafas race in 14 cities of Uzbekistan. The event was attended by representatives of the National Olympic Committee, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Uzbekneftegaz JSC and the Athletics Federation of the Republic of Uzbekistan.
It was noted at the press conference that the V International Tashkent Marathon will host 5,500 participants who will be able to try their hand at one of four distances - 42 km 195 m, 21 km 97.5 m, 10 km and 3 km. The marathon is included in the World Athletics competition calendar and runs in accordance with strict WA regulations. The running track is certified by the Association of International Marathons and Runs AIMS. This became possible thanks to the active joint work of the Ministry of Youth Policy and Sports and the Athletics Federation of Uzbekistan.
The International Tashkent Marathon is one of the most significant international sporting events in the region, which allows professional athletes to obtain licenses for the upcoming Olympic Games in Paris in 2024 if they meet the standards. To date, athletes and runners from 22 foreign countries have already submitted their applications to participate in the marathon.
As the organizers noted, maintaining the principles of eco-friendly has become one of the important points in the preparation of such a large-scale event. For example, the equipment of the participants was developed on the basis of high-quality secondary raw materials, and Uzavtosanoat JSC supported the idea of reducing the additional burden on the urban environment and BYD test electric vehicles were provided to the organizing committee.
The conference also discussed holding a one-time run Yangi Nafas in 14 cities of the country. A 3 km race will be held along the central streets of Andijan, Namangan, Fergana, Chirchik, Navoi, Gulistan, Jizzakh, Samarkand, Termez, Urgench, Nukus, Tashkent, Karaulbazar and Guzar as part of the marathon. More than 75 thousand applications have already been accepted for participation in the race. As representatives of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations noted, this year more than 25,000 students from 57 higher educational institutions of the country are expected to participate.
On March 11, on the eve of the V International Tashkent Marathon, at the Pakhtakor stadium, the organizers are planning to hold a children's run Kids Run and a Nordic walking competition, which will unite two generations that support an active lifestyle.
Deputy Chairman of the Athletics Federation of Uzbekistan Andrey Abduvaliev told reporters about the first YUGUR mobile application for runners in Uzbekistan. The application is a national database where each registered participant can save personal information about their physical activity in running and walking in their personal account. The application will implement an overall rating of registered users based on sports results. Also, through the application, runners will be able to register for major sporting events and quickly see the results of the race in their office using the transponder system,
“In order to popularize mass sports among the population, races have been organized in the regions of Uzbekistan since 2019. We started with a thousand participants and reached one hundred thousand runners by 2022. In order to strengthen this result, it was decided to introduce a modern mobile application available to everyone - YUGUR. The YUGUR app will become a good platform for building a running community in the regions, allowing runners to professionally monitor their results and improve their performance, and cross-country beginners not to lose interest in sports,” Andrey Abduvaliev emphasized.