«O‘zbekneftgaz» AJ anjumanlar zalida, 12-mart kuni bahor ayyomi Navro‘zni nishonlash munosabati bilan V Xalqaro Toshkent marafoni va O‘zbekistonning 14 ta shahrida bir vaqtda Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasini o‘tkazishga bag‘ishlangan press-anjuman bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasiOliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar vazirligi, “O‘zbekneftgaz” AJ va O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasi vakillari ishtirok etdi.
Press-anjumanda ta’kidlanishicha, V Xalqaro Toshkent marafonida 5500 ta ishtirokchi qatnashib, ular to‘rtta masofaning birida o‘z kuchlarini sinab ko‘rishi mumkin bo‘ladi — 42 km 195 m, 21 km 97,5 m,
10 km va 3 km.  Marafon World Athletics musobaqalar kalendariga kiritilgan va WA qat’iy reglamentiga muvofiq holda o‘tkaziladi. Marafonning yugurish trassasi AIMS Xalqaro marafonlar va yugurishlar assotsiatsiyasi tomonidan sertifikatlangan. Bunga Yoshlar siyosati va sport vazirligining O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasi bilan birgalikda amalga oshirgan faol ishlari natijasida erishildi.
International Tashkent Marathon hududdagi eng ahamiyatli xalqaro sport musobaqalaridan biri hisoblanib, professional sportchilarga, normativlarni bajargan taqdirda, 2024-yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlariga litsenziyalarni qo‘lga kiritish imkoniyatini beradi. Bugungi kunda 22 ta xorijiy davlatdan sportchilar va yugurish havaskorlari marafonda ishtirok etish uchun arizalarini topshirdi.
Tashkilotchilarning ta'kidlashicha, eco-friendly tamoyillarini qo‘llab-quvvatlash ushbu keng ko‘lamli tadbirga tayyorgarlik ko‘rishning asosiy qismlaridan biriga aylandi. Shunday qilib, masalan, ishtirokchilarning kiyimi yuqori sifatli ikkilamchi xomashyo asosida ishlab chiqilgan, "O‘zavtosanoat" AJ esa shahar muhitiga qo‘shimcha og‘irlik tushishini qisqartitish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi va tashkiliy qo‘mitaga BYD test elektromobillari taqdim etildi.
Anjuman davomida shuningdek mamlakatning 14 ta shahrida Yangi Nafas bir vaqtda ommaviy yugurish musobaqasini o‘tkazilishi muhokama qilindi. Marafon doirasida Andijon, Namangan, Farg‘ona, Chirchiq, Navoiy, Guliston, Jizzax, Samarqand, Termiz, Urganch, Nukus, Toshkent, Qorovulbozor va G‘uzorning markaziy ko‘chalari bo‘ylab 3 km masofaga ommaviy yugurish musobaqasi bo‘lib o‘tadi. Bugungi kunda ommaviy yugurish musobaqasida ishtirok etish uchun 75 mingdan ortiq arizalar topshirildi.  Oliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar  vazirligining vakillari ta’kidlaganidek, bu yili mamlakatning 57 ta oliy ta’lim vazirligidan 25 mingdan ortiq talabalar ishtirok etishi mumkin.
11-mart kuni, V Xalqaro Toshkent marafoni arafasida, “Paxtakor” stadionida Kids Run bolalar ommaviy yugurish musobaqasi va skandinavcha yurish musobaqalari o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, unda faol turmush tarzini qo‘llab-quvvatlaydigan ikkita avlod birlashadi.
Yengil atletika federatsiyasi raisining o‘rinbosari Andrey Abduvaliyev jurnalistlarga O‘zbekistondagi ilk yuguruvchilar uchun YUGUR mobil ilovasi haqida gapirib berdi. Ushbu ilova milliy ma’lumotlar bazasini tashkil qilib, bu yerda har bir ro‘yxatdan o‘tgan ishtirokchi shaxsiy kabinetda o‘zining yugurish va yurish bo‘yicha jismoniy faolligi haqida shaxsiy ma’lumotlarini saqlashi mumkin bo‘ladi. Ilovada sport natijalari asosida ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilarning umumiy reytingi joriy etiladi. Shuningdek, yugurish havaskorlari ilova vositasida yirik sport musobaqalarida ro‘yxatdan o‘tish va transponder tizimidan foydalangan holda, ommaviy yugurish musobaqasining natijalarini operativ ravishda shaxsiy kabinetda ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi,
«Aholi orasida ommaviy sportni ommalashtirish maqsadida 2019-yildan boshlab O‘zbekiston hududlari bo‘ylab ommaviy yugurish musobaqalari tashkil etilmoqda. Biz mingta ishtirokchidan boshlagan edik va 2022-yilga yuz mingta yuguruvchilar soniga erishdik. Ushbu natijani mustahkamlash uchun, barcha foydalanishi mumkin bo‘lgan YUGUR zamonaviy mobil ilovasini joriy etish qaror qilindi. YUGUR ilovasi hududlarda yuguruvchilar jamiyatini shakllantirish uchun yaxshi platforma bo‘lib xizmat qiladi, yugurish havaskorlariga o‘z natijalarini professional ravishda kuzatib borish va ko‘rsatkichlarini yaxshilash, kross bilan shug‘ullanishni endi boshlaganlar uchun sportga bo‘lgan qiziqishni yo‘qotmaslik imkoniyatini beradi», - deb ta’kidladi Andrey Abduvaliyev.

V Международный Ташкентский марафон примет 5500 участников
В конференц-зале АО «Узбекнефтегаз» состоялась пресс-конференция, посвященная проведению 12 марта V Международного Ташкентского марафона, приуроченного к весеннему празднику Навруз и единовременного забега Yangi Nafas в 14 городах Узбекистана. В мероприятии приняли участие представители Национального олимпийского комитета, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз» и Федерации лёгкой атлетики Республики Узбекистан.
На пресс-конференции отмечалось, что V Международный Ташкентский марафон примет 5500 участников, которые смогут попробовать свои силы в одной из четырех дистанций - 42 км 195 м, 21 км 97,5 м, 10 км и 3 км. Марафон включен в календарь соревнований World Athletics и проходит в соответствии со строгим регламентом WA. Беговая трасса сертифицирована Ассоциацией международных марафонов и пробегов AIMS. Это стало возможным благодаря активной совместной работе Министерства молодежной политики и спорта и Федерации легкой атлетики Узбекистана.
Международный Ташкентский марафон является одним из значимых международных спортивных мероприятий региона, позволяющим профессиональным спортсменам при выполнении нормативов получить лицензии на предстоящие Олимпийские игры в Париже в 2024 году. На сегодняшний день спортсмены и любители бега из 22 зарубежных стран уже подали свои заявки на участие в марафоне.
Как отметили организаторы, поддержание принципов eco-friendly стало одним из важных пунктов при подготовке такого масштабного мероприятия. Так, например, экипировка участников разработана на основе высококачественного вторичного сырья, а АО «Узавтосаноат» поддержал идею о сокращении дополнительной нагрузки на городскую среду и оргкомитету были предоставлены тестовые электромобили BYD.
На конференции также обсудили проведение единовременного забега Yangi Nafas в 14 городах страны. По центральным улицам Андижана, Намангана, Ферганы, Чирчика, Навои, Гулистана, Джизака, Самарканда, Термеза, Ургенча, Нукуса, Ташкента, Караулбазара и Гузара в рамках марафона состоится забег на 3 км. На участие в забеге уже принято более 75 тысяч заявок. Как отметили представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, в этом году планируется участие более 25 тысяч студентов из 57 высших учебных заведений страны.
11 марта, накануне V Международного Ташкентского марафона, на стадионе «Пахтакор» организаторами запланировано проведение детского забега Kids Run и соревнования по скандинавской ходьбе, где объединятся два поколения, поддерживающие активный образ жизни.
Заместитель председателя Федерации легкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев рассказал журналистам о первом в Узбекистане мобильном приложении YUGUR для бегунов. Приложение представляет собой национальную базу данных, где каждый зарегистрированный участник может сохранять персональную информацию о своей физической активности в беге и ходьбе в личном кабинете. В приложении будет внедрен общий рейтинг зарегистрированных пользователей на основе спортивных результатов. Также посредством приложения любители бега получат возможность регистрироваться на крупные спортивные мероприятия и оперативно видеть итоги забега в своем кабинете при использовании транспондерной системы,
«В целях популяризации массового спорта среди населения с 2019 года организовываются забеги по регионам Узбекистана. Мы начинали с тысячи участников и дошли к 2022 году до ста тысяч бегунов. Для того, чтобы укрепить этот результат решено внедрить доступное всем современное мобильное приложение – YUGUR. Приложение YUGUR станет хорошей платформой для формирования бегового сообщества в регионах, позволит любителям бега следить профессионально за своими результатами и улучшать свои показатели, а новичкам в кроссе не терять интерес к спорту», - подчеркнул Андрей Абдувалиев.